вторник, 12 мая 2020 г.

Kolka

Kolka


Czy dziecko płacze? Czy on ma kolkę? Przez większość czasu nie chodzi o ból brzucha, mają oni wiele innych powodów, by wyrazić swoje niezadowolenie za pomocą jedynego znanego mi sposobu, płaczu, ale wciąż istnieje kolka i nie należy go lekceważyć. Jak je rozpoznajemy i zarządzamy?

Istnieją dwa rodzaje kolki:

kolka pochodzenia neurologicznego, objawiająca się nieubłaganym płaczem dziecka, który zwykle występuje wieczorem, mniej więcej w tym samym czasie, może trwać od kilku minut do godziny lub więcej. Dziecko płacze i nic nie może go uspokoić: nie chce ssać, płacze nawet w ramionach matki, śpiewanie, kołysanie i inne metody, które czasem działają, nie mają w tej sytuacji żadnego wpływu. Dziecko nie jest głodne, jest przebrane, nie jest śpiące, gorące ani zimne, nie identyfikujemy żadnej przyczyny jego płaczu.

Wszystko, co możemy zrobić, to stać przy nim, trzymać go, rozmawiać z nim delikatnie. Epizod minie, a za 3-4 miesiące objawy te znikną całkowicie.
kolka pochodzenia trawiennego, objawiająca się płaczem dziecka, pobudzeniem, przynoszeniem kolan do klatki piersiowej, wzdęciami (emisja gazów), które występują o każdej porze dnia, szczególnie wieczorem (godziny wymuszone), (rzadko w nocy) i uspokajają się po eliminacji gaz lub krzesło.
Ostatnie badania medyczne wskazują, że kolka niemowlęca jest uważana za rodzaj migreny specyficznej dla wieku.

Najczęstszą kolką jest układ trawienny, dlatego omówimy je szczegółowo.

Przejawia się to przez płacz, czasem bardzo ostry, pojawił się nagle, czasem nawet we śnie. Dziecko przyklada kolana do brzucha, zaczerwieni twarz, usunie gaz i przez większość czasu uspokoi się, jeśli będzie miał stołek.

Przyczyny ich występowania mogą być różne:

niedojrzałość układu pokarmowego w pierwszych miesiącach życia, nawet u noworodka urodzonego o czasie;
połykaniu powietrza podczas ssania (rzadziej podczas karmienia piersią, częściej podczas ssania z butelki), gdy dziecko w pożądany sposób szybko zasysa;
brak odbijania, duszność (nie wszystkie dzieci muszą oddychać, ale jeśli są zdenerwowane, lepiej nalegać na odbijanie);
krótkie i częste ssanie, częste przemieszczanie się z jednej piersi na drugą, przez które dziecko otrzymuje tylko mleko początkowe, bogate w laktozę; ta laktoza musi być trawiona w żołądku przez enzym zwany laktazy; jeśli laktaza zostanie wyczerpana przez istnienie zbyt dużej ilości laktozy, dotrze do okrężnicy, gdzie będzie fermentować, co doprowadzi do pojawienia się wzdęć brzucha (gazu w jelicie), co może być denerwujące dla dziecka;
zmiana flory jelitowej (po podaniu jednej butelki mleka w proszku przywrócenie flory zajmuje dwa tygodnie wyłącznego karmienia piersią).
W przypadku którejkolwiek z tych kolek metody mechaniczne mogą pomóc w wyeliminowaniu gazu:

kontakt między skórą a matką i dzieckiem;
ułożenie dziecka brzuchem na brzuchu matki (ciepło i nacisk na brzuch jest usuwany z gazu)
masaż brzucha zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zaczynając od prawego dołu biodrowego, wstępując do okrężnicy, a następnie poprzecznie poniżej żeber, a następnie schodząc do lewego dołu biodrowego;
gimnastyka z przyłożeniem kolan do klatki piersiowej, ucisk brzucha - delikatny, ale głęboki;
noszenie dziecka w ergonomicznym systemie do noszenia.
Oprócz tych metod karmienie piersią działa uspokajająco na kolkę i inne mechanizmy: gdy dziecko jest w ramionach matki, łatwiej jest tolerować ból. Karmienie piersią jest relaksujące, więc pomaga proste karmienie piersią. W przypadku połknięcia mleka rozpoczyna się perystaltyka jelit (ruchy przewodu pokarmowego), która pomaga wyeliminować kał i jednocześnie gaz, zmniejszając ból. A co najważniejsze, w mleku matki znajdują się endorfiny, substancje podobne do morfiny, najsilniejszy środek przeciwbólowy, więc mleko matki zmniejsza ból. Masz wszelkie powody, aby karmić piersią swoje dziecko, jeśli wydaje się to pomocne!

Jeśli dziecko ssie niespokojnie lub jest bardzo głodne i chciwie łapczywie, jeśli płacze podczas ssania, połyka powietrze. Ssanie butelek predysponuje do połykania powietrza, dlatego zaleca się karmienie wyłącznie piersią lub używanie strzyków z możliwie najmniejszym otworem. Powietrze dociera do żołądka i może powodować dyskomfort w jamie brzusznej. Aby wyeliminować tę przyczynę, należy pomóc dziecku bekać. Pęcherzyki powietrza przylegają do ścian żołądka jak pęcherzyki gazu z kwaśnego soku ze szklanych ścian. Samo uniesienie dziecka w pionie może pomóc w wyeliminowaniu powietrza, a czasem konieczne są bardziej drastyczne środki: umieszczenie dziecka z ramionami nad ramieniem dorosłego, z brzuchem przyciśniętym do klatki piersiowej (jeśli dziecko kuca, nie ma to wpływu). Zastosuj lekkie uderzenia całą dłonią w plecy dziecka, aż pęknie. W pierwszych dniach może to potrwać do 20 minut, a następnie czas będzie stopniowo zmniejszany.

Przez większość czasu dziecko zasypia przy piersi, pojawia się dylemat: czy pomagam mu bekać na ryzyko przebudzenia go, czy też pozwalam mu spać? Odpowiedź jest prosta: zależy od dziecka. Jeśli przeszkadza mu gaz żołądkowy dziecka, pomogę mu. Mogę sprawić, by beknął po tym, jak skończy łapczywie jeść, kiedy ssanie się uspokoi. Nie ma ryzyka, że ​​będzie zdenerwowany, że przestaniemy go ssać, ponieważ jest już pełny. A potem możemy przyłożyć go z powrotem do piersi, aby mógł spać w najpiękniejszy możliwy sposób. Jeśli gaz mu nie przeszkadza, mogą pozwolić mu spać, nawet jeśli cofnie się, wyjmując powietrze i niewielką ilość mleka podczas snu, kiedy lepiej jest odwrócić głowę na bok. Czasami usunięcie powietrza może prowadzić do czkawki. Najłatwiejszym sposobem na uspokojenie go jest karmienie piersią.

Kolkę z niedoborem laktazy można złagodzić, upewniając się, że dziecko zassało tłuszcz - mleko końcowe. Trzeba mu pozwolić opróżnić jedną pierś i uwolnić ją sam, zanim zostanie przeniesiony do drugiej. Mleko końcowe ma mniej laktozy, ale dużo tłuszczu, co utrudnia trawienie. Zatem mleko przesuwa się wolniej z żołądka do jelita, pozostawiając czas na całkowite trawienie laktozy i nie będzie już fermentować. W przypadku nadmiernej produkcji mleka lub niedoboru laktazy można podać kolkę na bazie laktazy, co przyspiesza trawienie mleka. Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem lub konsultantem ds. Laktacji.

Istnieją różne stopnie nietolerancji mleka w proszku, objawiające się kolką. Pojedyncza butelka mleka w proszku może prowadzić do powstania gazu, powodując nierównowagę flory jelitowej. Dlatego należy unikać mieszanej diety dziecka, zarówno z mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym. Normalna flora zostanie przywrócona poprzez przyłożenie dziecka do piersi, a skóra matki będzie najbezpieczniejszym źródłem prątków potrzebnych dziecku. Brak równowagi flory może również wystąpić w infekcjach przewodu pokarmowego zarazkami lub bakteriami (zapalenie jelit) podczas podawania leków, zwłaszcza doustnych antybiotyków. Przywrócenie flory można przyspieszyć poprzez podawanie różnych pałeczek w postaci kropli lub proszku do sporządzania roztworu (probiotyki).

Jeśli wszystkie te przyczyny kolki zostaną wyeliminowane, ale objawy będą się utrzymywać, musimy zwrócić uwagę na dietę matki. Zwykle dziecko przyzwyczajone jest do diety matki podczas ciąży. Są jednak sytuacje, w których niektóre pokarmy w diecie matki mogą powodować kolkę. Może to obejmować każde jedzenie, które powoduje wzdęcie brzucha matki. Unikaj tego jedzenia przez kilka dni, a następnie powoli wprowadzaj go ponownie. Jeśli ponownie pojawi się dyskomfort dziecka, całkowicie wyeliminujemy ten pokarm z diety matki. Mogą istnieć pokarmy dobrze tolerowane przez matkę, ale nie przez dziecko. Należy przestrzegać diety matki i zidentyfikować daną żywność. Jedzenie spożywane przez matkę podczas określonego posiłku dociera do mleka w ciągu około dwóch godzin, więc posiłek dziecka w tym okresie może prowadzić do kolki. Trudno jest ustalić dokładny przedział czasu, zależy to od zbyt wielu czynników. Chcę podkreślić, że dyskomfort spowodowany przez dziecko z powodu jedzenia spożywanego przez matkę jest niezwykle rzadki, znacznie rzadszy niż obecnie.

Najczęściej obciążanymi pokarmami są: stymulanty żywności (kakao, kawa, cola), owoce cytrusowe w dużych ilościach, nie z powodu kwasowości, ale ze względu na specyficzne białka, niektóre surowe warzywa lub owoce, nadmiar produktów mlecznych w przypadku alergii na białko mleka krowa). Nie promuję restrykcyjnej diety matki, z wyjątkiem sytuacji nietolerancji u dziecka, w przeciwnym razie matka powinna spożywać wszystkie rodzaje zdrowej żywności w zrównoważonych ilościach. Mleko matki nie powstaje z żołądka, ale z krwi matki, która ma stały skład. Nawet gdy matka je niezdrowo, jej mleko jest nadal najlepszym pożywieniem dla dziecka, które ma wiele aktywnych czynników, których żadna firma nie może odtworzyć w proszku. Ponieważ te nietolerancje występują rzadko, sugeruję matkom stosowanie zbilansowanej diety i tylko w przypadku niewyjaśnionej kolki z innych przyczyn sprawdź ich dietę. Jeśli chodzi o wzdęcia matki, które są również przenoszone na dziecko, z przyjemnością informuję, że gazy nie przenikają do mleka 🙂 Więc nie ma mowy! Nie uważam, że od samego początku konieczna jest restrykcyjna dieta, zapobiegawcza i dlatego moja odpowiedź na pytania matek: „Co wolno mi jeść?” to jest „Wszystko”.

Istnieją wszelkiego rodzaju suplementy diety na kolkę. Niektóre są ziołowe i twierdzą, że pomagają uspokoić kolkę, ale w praktyce rzadko mają obiecany efekt. Istnieją probiotyki lub prebiotyki, ale ich skuteczność jest gorsza od probiotyków i prebiotyków uzyskanych przez dziecko przy piersi (na piersi matki bez warunków dermatologicznych są najlepsze prątki, w jej mleku są najlepsze prebiotyki, więc dziecko karmione piersią nie korzysta po podaniu takich suplementów). Istnieją leki na kolkę oparte na symetikonie, substancji, która ma pomóc w eliminacji gazu, czasami mają efekt, ale w krótkim okresie.

Dr Jack Newman, który napisał Przewodnik po karmieniu piersią, twierdzi, że dostarczenie enzymów trzustkowych matce dziecka z kolką pomogłoby w trawieniu białek spożywanych przez matkę, a więc nie wpływa na dziecko. W przypadku dawek i efektów potrzeba więcej czasu i badań.

Комментариев нет:

Отправка комментария