вторник, 12 мая 2020 г.

Jak zacząć karmić piersią


Jak zacząć karmić piersią

Jeśli jesteś w ciąży i czytasz ten artykuł, już wykonujesz wspaniałą pracę, informując się, przygotowując się do pierwszych dni z dzieckiem, w szpitalu, a następnie w domu.

Jeśli dziecko już przyjechało, prawdopodobnie będziesz czytać w locie, ponieważ nie masz wystarczająco dużo czasu i prawdopodobnie już napotkasz pewne trudności, ale jeśli tu jesteś, znajdziesz rozwiązania.

Nasz gatunek istnieje na Ziemi od tysięcy lat i przetrwał częściowo dzięki naturalnym porodom i karmieniu piersią. Mleko w proszku, cesarskie cięcie, oddział intensywnej terapii pojawiły się zaledwie kilka dziesięcioleci temu, co jest nieistotnym okresem w porównaniu do istnienia tego gatunku.

Nasza informacja genetyczna jest nadal idealna, abyśmy mogli urodzić się naturalnie i karmić piersią. 98% kobiet może karmić piersią, 2%, które nie mogą tego zrobić, cierpi z powodu różnych poważnych chorób, podejmuje agresywne leczenie, które nie są zgodne z karmieniem piersią, przeszło operację piersi, która utrudnia im produkcję mleka lub ma niewystarczającą ilość tkanki piersi, co nie pozwala im produkować całego mleka, jakiego potrzebuje ich dziecko.

W tych warunkach, w Poland w 2011 r., Tylko 12,4% matek karmi piersią wyłącznie do wieku 6 miesięcy niemowlęcia, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Instytut Ochrony Matki i Dziecka.

Skąd bierze się ta ogromna różnica? Dlaczego 98%, a tylko 12,4% może odnieść sukces? Jedną z głównych przyczyn jest brak wsparcia ze strony rodziny. Jeszcze kilka wieków temu matki żyły w dalszej rodzinie wraz z rodzicami, dziadkami, ciotkami, siostrami, kuzynami. Dziewczęta i kobiety patrzyły, jak dzieci rosną, karmią piersią, trzymają je w ramionach, a kiedy nadeszła ich kolej na posiadanie własnych dzieci, pomagały im, zachęcały i wspierały inne doświadczone kobiety w domu. To wspólne życie rozpadło się, nastąpiło uprzemysłowienie i matki zostały zmuszone do powrotu do pracy w wieku 3 miesięcy od narodzin dziecka. Mleko w proszku zaczęło być intensywnie promowane, w okresie, gdy kobiety szukały wolności, niezależności, nie chciały już być gospodyniami domowymi. Potem nastąpił okres, w którym spożycie mleka w proszku wzrosło, przez wielu było uważane za lepsze od mleka matki, na oddziałach położniczych noworodki były trzymane na oddziale neonatologii, gdzie karmiono je mlekiem w proszku, matki szybko odstawiły od piersi, aby wznowić pracę. Stopniowo matki zaczęły mieć większe zaufanie do mleka w proszku niż do własnego ciała, coraz więcej matek łatwo rezygnowało z karmienia piersią, a ci, którzy za nimi podeszli, słyszeli historie o bólu piersi, słabym lub niewystarczającym mleku, wielu przebudzeniach. nocne, czyli bóle głowy, w porównaniu z dziećmi karmionymi mlekiem w proszku, które były „tłuste i piękne”, spały mocno i dawały matce wolność. Dopiero wiele lat później, kiedy niemowlęta karmione piersią stały się dorosłe i stwierdzono problemy zdrowotne, takie jak otyłość, cukrzyca, problemy z sercem, osteoporoza i inne, dopiero wtedy naukowcy zwrócili uwagę na mleko matki i powiązał te problemy zdrowotne z brakiem karmienia piersią.

W ostatnich latach na całym świecie podjęto wysiłki na rzecz zwiększenia tempa karmienia piersią, podjęto próbę ograniczenia spożycia mleka w proszku tylko do absolutnie niezbędnych sytuacji, odkrywane są inne i inne korzyści płynące z mleka matki i uznawana jest jego absolutna przewaga.

Jednak personel medyczny nie wie już, jak pomóc matkom w karmieniu piersią, nie ma czasu, aby usiąść obok noworodka, który ssie po raz pierwszy na piersi matki, nie jest już przekonany, że możliwe jest wyłączne karmienie piersią, tj. Bez dodatku mleka. proszek, herbata lub glukoza. Ponadto w wielu szpitalach położniczych matka jest oddzielana od dziecka na wiele godzin lub dni, a liczba cięć cesarskich wzrosła oszałamiająco.

Mleko w proszku jest wszędzie, w supermarkecie, aptekach, w butelkach oferowanych niemowlętom wszędzie, jest to niezwykle dochodowy przemysł, który zużyje dużo pieniędzy na promocję i nie będzie obawiać się wszelkiego rodzaju sztuczek, aby przekonać matki do podawać dzieciom mleko w proszku.

Co więc zrobić?

Być poinformowanym.
Idealnie w czasie ciąży dobrze jest dowiedzieć się, co musisz zrobić. Uważaj, jakie źródło wybierzesz, niestety w książkach i Internecie jest wiele mitów.

Wybierz poradę konsultanta laktacyjnego. Weź udział w grupach wsparcia karmienia piersią, gdzie znajdziesz cenne porady i zobaczysz matki z dziećmi karmionymi piersią.

Ważne jest, aby dziecko zostało oddzielone od ciebie tak szybko, jak to możliwe po porodzie, dlatego lepiej jest wybrać oddział położniczy z pokojem, tzn. Tam, gdzie matka siedzi z noworodkiem w pokoju, a karmienie piersią może odbywać się na życzenie. Nadal istnieją szpitale położnicze, w których matka przebywa w salonie, a dziecko na oddziale noworodka, a dostęp mamy tam 7 razy w ciągu 24 godzin, co 3 godziny z dłuższą przerwą w nocy, czas jest ograniczony do ok. 20 minut, a często dziecko śpi spokojnie, ponieważ już zostało karmione mlekiem w proszku. Istnieją oddziały położnicze, w których dziecko może przebywać z matką, ale separacja jest zachęcana z dnia na dzień, aby matka mogła odpocząć. Mówię wam na pewno, spanie w szpitalu nie jest najbardziej kojące, a brak stymulacji piersi przez noc przez ssanie może utrudnić produkcję mleka, z którym będziecie musieli zmagać się przez kilka nocy w domu.
Jeśli jesteś zdrowy, staraj się rodzić naturalnie. Szybko zregenerujesz się, przeżyjesz ten moment z maksymalną intensywnością, nic nie równa się radości z przyjmowania noworodka w puste, ciepłe, nietknięte ramiona. Wybierz ginekologa, który cię wspiera i który będzie interweniował tylko w razie potrzeby, a nie dlatego, że jest to prostsze. Zaplanowane cięcie cesarskie lub przedwczesne porody mogą utrudnić karmienie piersią.
Bez względu na to, jak rodzisz, staraj się jak najszybciej zbliżyć do dziecka i przy pierwszych oznakach głodu przyłóż je do piersi. Nie czekał na płacz, jest już wtedy zdenerwowany i bardzo głodny. Jeśli zobaczysz, jak porusza ustami podczas snu, próbuje ssać, obraca głowę lub przykłada dłonie do ust, jest już głodny i jest to najlepszy czas, aby wziąć go i przyłożyć do piersi.

Usiądź wygodnie, opierając się plecami, i oprzyj się o poduszki. Weź dziecko w ramiona, gdy poczujesz potrzebę, i przyłóż je do piersi. Ważne jest, aby dobrze otworzyć usta i złapać jak najwięcej piersi. Na początku będzie ssał często i krótkimi ruchami, potem od czasu do czasu otworzy usta szerzej i połknie mleko.
Nie ma ustalonego czasu na piersi. Jeśli będzie dalej ssał, najprawdopodobniej połknie mleko. Możesz mu pomóc, ściskając jego pierś, to znaczy ściskając jego pierś, aby przynieść mu kilka dodatkowych kropli. Jeśli dziecko wyczuje nadciągające mleko, będzie dalej ssać. Jeśli nie dostanie mleka z piersi, albo zasypia, ponieważ instynkt przetrwania działa doskonale i woli oszczędzać energię, nie zużywając jej „pracując” na ssanie, bez otrzymywania mleka, albo zacznie płakać. Jeśli jesteś początkujący, możesz się mylić, stwierdzając, że nie masz mleka lub że nie jest ono dobre lub że mleko w proszku jest potrzebne.

Jeśli twoje 1-2-dniowe dziecko ssie przez kilka minut (nie ma określonej liczby) z piersi, słyszysz, jak przełyka ślinę lub widzisz większe ruchy podbródka, wtedy zasypia cicho i zrelaksowany, lub jeśli robi to później ssane, a od drugiej piersi kilka minut, śpi głęboko przez co najmniej 20 minut, a następnie budzi się i zaczyna ssać ponownie, i robi to co najmniej 8 razy w ciągu 24 godzin, najprawdopodobniej robisz bardzo dobrze. Można jeść o wiele więcej posiłków, jego żołądek ma wielkość wiśni przy urodzeniu, musi być często wypełniany.

Jeśli dziecko zasypia po zaledwie 2-3 minutach spędzonych w piersi, w tym czasie najprawdopodobniej nawet nie słyszałeś, jak połyka, lub wręcz przeciwnie, spędza dużo czasu w piersi, nawet godziny, bez spokojnego snu, ale śpi tylko przez kilka minut, lub jeśli po odrobinie ssania śpi więcej niż 4 godziny, jest bardzo prawdopodobne, że coś jest nie tak. Albo jest do bani, a mleko nie przychodzi, dlatego decyduje się spać, aby zachować energię, lub przychodzi w zbyt małej ilości, a zatem odczuwa potrzebę ciągłego ssania przez długi czas, nie będąc w stanie odpocząć. Czas skonsultować się z konsultantem ds. Laktacji lub poprosić pielęgniarkę szpitalną o sprawdzenie ssania.

Możesz spróbować czegoś innego: zmienić pozycję do karmienia piersią. Upewnij się, że siedzisz wygodnie, weź dziecko w ramiona w pozycji „odwróconej huśtawki”: dziecko będzie podtrzymywane na przedramieniu po drugiej stronie niż oferowana przez ciebie pierś, z głową opartą na dłoni. Ręką po tej samej stronie co pierś, chwyć pierś w kształcie litery „U”, kciukiem po jednej stronie piersi i pozostałymi czterema palcami po drugiej stronie, delikatnie ściskając około 2-3 cm od podstawy sutka. Przybliż dziecko do piersi i dotknij brodą piersi, a sutek zostanie umieszczony pod nosem dziecka. W chwili, gdy to poczuje, dziecko otworzy szeroko usta i złapie cały sutek, a jak najwięcej wokół niego pozostanie z brodą na piersi i wolnym nosem. W ten sposób sutek dociera do górnej części jamy ustnej, gdzie wywołuje odruch ssania, a dziecko zaczyna poruszać ustami i powoli wyzwala się odruch wyrzucania mleka, tj. Mechanizm uwalniania mleka z piersi. Pomocne jest zachowanie spokoju, ciszy i pewności siebie w tych chwilach, aby wziąć głęboki oddech i opuścić ramiona. Jeśli coś lub ktoś wokół ciebie stresuje cię, będzie ci trudniej.

Kiedy dziecko porusza się z ust, ściska pierś, jakbyś doił mleko. Przekonasz się, że robiąc to, dziecko przełyka częściej.

Dziecko opuści pierś w spokoju, gdy poczuje, że mleko już nie płynie lub gdy przepływ jest zbyt mały. To dobry moment, aby dać jej drugą pierś. Powtórz te same manewry po przeciwnej stronie.

Wkrótce dziecko będzie pić więcej mleka, rozluźni się i będzie spać spokojnie w twoich ramionach, a spanie spokojnie, uwolni pierś. Możesz spróbować przenieść go do pobliskiego łóżeczka, gdzie możesz obserwować oznaki głodu następnego ssania. Wiedz jednak, że dziecko będzie spało najlepiej w twoich ramionach lub na klatce piersiowej. Pozwól sobie cieszyć się tą przyjemnością, poczuć ją ciepłą i szczęśliwą przyklejoną do ciebie, stwórz idealną parę!

Jeśli odczuwasz dyskomfort w piersiach podczas ssania, ale jest to znośne i zmniejsza intensywność podczas ssania, prawdopodobnie nie ma problemu. Jeśli jednak ból w piersi jest intensywny, jeśli wystąpią urazy, które nie ustępują same, lepiej skonsultować się z konsultantem laktacyjnym, który sprawdzi piersi, usta dziecka, przywiązanie i ssanie oraz znajdzie rozwiązanie problemu. .

Karmienie piersią na żądanie, tak często, jak to możliwe. Jeśli jednak odległość między posiłkami przekroczy 4 godziny w ciągu pierwszych dwóch tygodni i nie jesteś pewien, że jest on do bani efektywnie, że przenosi mleko, budzi go i karmi piersią szybciej niż 4 godziny, upewnij się, że ma co najmniej 8 posiłków w ciągu 24 godzin. godziny. Posiłek to kilkuminutowa sesja ssania, podczas której dziecko zaspokaja głód, w którym słyszysz go i widzisz, jak regularnie przełyka ślinę, po czym jest spokojny i szczęśliwy, co z czasem zapewnia dobry przyrost masy ciała.
Zanim go zważysz, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dowiedzieć się, czy je wystarczająco dużo, czy nie:
- początkowo przy pierwszych łykach czujesz, że ciągnie się za pierś, rozpoznajesz jaskółki, ma więcej niż 8 łyków dziennie i jest cicho między nimi

- po „nadejściu mleka” jaskółki gęstnieją, będą regularne, jedna po drugiej, z krótkimi przerwami od czasu do czasu

- 5 dni po urodzeniu dziecko będzie miało co najmniej 3 żółte taborety i 5-6 ciężkich mokrych pieluszek

- 10-14 dni po urodzeniu jego waga urodzeniowa zostanie odzyskana

- przybierze na wadze zgodnie z tabelą wzrostu dostosowaną do wieku, płci

Sznurek może początkowo nie działać, możesz być rozdzielony przez długi czas, może boleć, może być okrutnie męczący, a myśli, że nie karmi się wystarczająco, by zmiażdżyć cię w dzień iw nocy. Ale bądź pewny siebie! Jesteś doskonale zbudowany, aby karmić piersią swoje dziecko, a twoja mała dziewczynka lub chłopiec dokładnie wiedzą, co robić. Musisz tylko mieć pozwolenie na ćwiczenie. Razem! Aby uzyskać płynne i szybkie rozwiązania, poproś o pomoc konsultanta laktacyjnego.

Комментариев нет:

Отправить комментарий