вторник, 12 мая 2020 г.

Łagodne choroby i karmienie piersią


Łagodne choroby i karmienie piersią

Czy masz dziecko, które wywróciło swój plan snu do góry nogami?
Czy często budzisz się w nocy, aby go karmić piersią?
Próbujesz zająć się domem, dzieckiem i mężem i zapomnieć o sobie?

Zmęczenie obniża odporność, a więc pospolity wirus, który twoje ciało z łatwością usunąłoby w przeszłości, zabija cię. Wirus oddechowy lub trawienny może sprawić, że będziesz całkowicie dysfunkcyjny przez kilka dni, kiedy twoje małe dziecko przeskoczy obok ciebie i wyciągnie cię z łóżka do zabawy.

Co robisz?

Najlepszy sposób, aby temu zapobiec: śpij jak najbliżej dziecka, aby nie trzeba było wstawać z łóżka za każdym razem, gdy karmisz piersią, spróbuj zasnąć kilka minut w ciągu dnia z dzieckiem. Mogę zdziałać cuda. Naczynia i pranie mogą poczekać, jesteś ważniejszy.

Nie idź do zatłoczonych, zamkniętych miejsc, sklepów lub placów zabaw, tam powietrze jest bogatsze w zarazki.

Myj ręce mydłem i wodą za każdym razem, gdy wyjdziesz na zewnątrz lub przed jedzeniem. Jedz świeżą, bezpieczną żywność.

Jeśli nadal masz wirusa, okres inkubacji wynosi 2-3 dni, a następnie pojawiają się różne objawy. Jeśli jest to infekcja dróg oddechowych, nos zatkany lub katar, gardło będzie bolało i będziesz kaszlał, możesz mieć gorączkę i będziesz mieć zły stan ogólny, poczujesz potrzebę leżenia, spania. Jeśli jest to grypa, prawdopodobnie będziesz miał bóle mięśni, dreszcze i kilka dni, kiedy ciężko wstać z łóżka. Jeśli jest to wirus trawienny, mogą wystąpić wymioty, biegunka, utrata apetytu, ból brzucha, być może gorączka. W tego rodzaju zapaleniu żołądka i jelit istnieje ryzyko odwodnienia, staraj się spożywać jak najwięcej płynów. Podczas choroby można nieco zmniejszyć wydzielanie mleka, ale pozwalając dziecku ssać na żądanie, będzie on mógł pić zwykłą ilość mleka.

W którymkolwiek z nich, zanim zdasz sobie sprawę, że jest to wirus, prawdopodobnie już przekazałeś wirusa tym, którzy cię otaczają, w tym dziecku. Jeśli jest karmiony piersią, wkrótce wyślesz mu przeciwciała, więc dostanie łagodniejszej postaci choroby, albo w ogóle nie zachoruje. Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia choroby, w przypadku wirusa oddechowego ważne jest stosowanie chusteczek do każdego kichania, kaszlu lub kataru, wówczas idealnie byłoby umyć ręce. Nie trzeba nosić maski zakrywającej nos i usta, jest to dla ciebie niewygodne, ponieważ już ciężko oddychasz, a maska ​​jeszcze bardziej utrudnia oddychanie. Zarazki dotarły już do dziecka. Podobnie, jeśli masz biegunkę lub wymioty, umyj ręce mydłem i wodą. W żadnym wypadku nie należy przerywać karmienia piersią, gdy jesteś chory! Dziecko skorzysta na przeciwciałach otrzymywanych z mleka matki. Nie oddzielaj się od dziecka, ale pozwól mu ssać na żądanie, ale poproś o pomoc kogoś, kto zajmie się resztą jego działań.

Jeśli objawy są poważne, skonsultuj się z lekarzem i postępuj zgodnie z zaleceniami, najpierw sprawdzając, czy leczenie jest zgodne z karmieniem piersią. Możesz wpisać e-lactancia.org samodzielnie, gdzie musisz tylko wpisać angielską nazwę substancji czynnej w leku przepisanym przez twojego lekarza. Na przykład, jeśli bierzesz Nurofen Forte, musisz wziąć „ibuprofen”. Lub możesz zadzwonić na 07BREASTFEEDING.

W przypadku wirusa oddechowego wolno przyjmować zwykłe proste leki przeciwgorączkowe lub przeciwzapalne (istnieją kombinacje leków przeciwgorączkowych z lekami zmniejszającymi przekrwienie, takich jak Parasinus, ale nie są one zalecane), dozwolone są różne syropy lub pigułki ziołowe na kaszel, dozwolone są krople nos (ponownie, najlepiej nie obkurczające naczynia, które zawierają pochodne efedryny). Możesz spróbować Avamys lub wody morskiej. Jeśli wirus się skomplikuje i zmieni się w infekcję bakteryjną, lekarz zaleci antybiotyk, który najprawdopodobniej jest zgodny z karmieniem piersią. Aby uzyskać maksymalne bezpieczeństwo, sprawdź swoje leki u konsultanta laktacyjnego lub na specjalistycznych stronach internetowych, takich jak e-lactancia.org. Nawet jeśli masz przepisane leki, które nie są zgodne z karmieniem piersią, skonsultuj się z lekarzem, na pewno znajdziesz alternatywy dla tych, które są zgodne z karmieniem piersią.

W wirusie trawiennym zwykle dozwolone są probiotyki, leki przeciwbiegunkowe, podobnie jak leki przeciw wymiotom. Zwykłe leki przeciwgorączkowe są zgodne z karmieniem piersią.

Zadbaj więc o swoje zdrowie, nie przerywaj karmienia piersią w przypadku tych łagodnych chorób, zasięgnij porady konsultanta laktacyjnego, jeśli uważasz, że nie czujesz się dobrze. Zdrowie!

Комментариев нет:

Отправить комментарий