вторник, 12 мая 2020 г.

Przybranie na wadze

Przybranie na wadze


Bardzo dobrym wskaźnikiem zdrowia dziecka jest przyrost masy ciała.

Bardzo duże uproszczenie przybierania na wadze jest takie: dziecko powinno zyskać około 750 g miesięcznie w ciągu pierwszych 4 miesięcy (lub podwoić swoją wagę urodzeniową), 500 g miesięcznie w ciągu następnych 4 miesięcy i 250 g miesięcznie w ostatnim trymestrze ciąży pierwszy rok.

Zasada ta nie bierze pod uwagę wielu aspektów, takich jak: płeć dziecka, waga urodzeniowa, odżywianie dziecka, ale zwłaszcza indywidualne odmiany. Chłopcy od urodzenia są średnio ciężsi od dziewcząt i zachowują tę przewagę przez pierwszy rok. Dzieci o wysokiej masie urodzeniowej będą przybierać na wadze wolniej, podczas gdy dzieci o niskiej masie urodzeniowej będą próbowały wyzdrowieć. Niemowlęta karmione piersią przybierają na wadze więcej niż te karmione mlekiem modyfikowanym w pierwszych 3 miesiącach życia, wtedy te karmione mlekiem w proszku staną się cięższe niż te karmione piersią.Biorąc pod uwagę te aspekty, zastosowanie krzywych wieku i wzrostu płci uznano za prawidłowe. Zaczynając od masy urodzeniowej, a następnie z wagami każdego miesiąca, tworzony jest wykres: krzywa wzrostu każdego dziecka. W zależności od położenia tej krzywej w stosunku do średnich wartości, zwykle bierze się pod uwagę dziecko między 10. a 90. percentylem. Dziecko, którego krzywa masy jest poniżej 10. percentyla, uważa się za niedowagę, a dziecko, którego krzywa jest powyżej 90. percentyla, ma nadwagę.

Aby zrozumieć, co oznaczają te percentyle, podaję przykład 50. percentyla: 50% dzieci w tym samym wieku i płci ma nadwagę mierzonego dziecka, 50% ma niedowagę.

Nie jest tak ważne percentyl, na którym rośnie dziecko, ale utrzymanie go na tym samym percentylu. Na przykład podczas wirusa dziecko może zastygnąć lub stracić na wadze, a wykres spada do niższego percentyla. Po wyzdrowieniu dziecko odzyska utraconą wagę i powróci do początkowego percentyla.

W przypadku niemowląt karmionych piersią należy wspomnieć, że wykresy używane przez lekarzy w Rumunii najczęściej nie uwzględniają rodzaju diety, naturalnej lub sztucznej. Może to prowadzić do wniosku, że dziecko wyłącznie karmione piersią jest zbyt słabe jak na wiek, co jest błędne - w porównaniu z dzieckiem karmionym piersią. Mieszanki mleka w proszku zawierają więcej lipidów i białek, wyolbrzymiając masę ciała dziecka. Standard powinien być wyłącznie karmiony piersią, ponieważ jest naturalny, jak pokazano na powyższych wykresach.

Należy zauważyć, że oprócz przyrostu masy należy przestrzegać innych wskaźników: wzrost długości, wzrost obwodu czaszki, klatki piersiowej, brzucha.

Większość matek stresuje się przyrostem masy ciała, szczególnie w pierwszym miesiącu życia. Dziecko waży się przy urodzeniu, a następnie codziennie na oddziale położniczym i przy wypisie. W pierwszych dniach życia następuje fizjologiczna utrata masy ciała o około 5-7%. Po około dwóch tygodniach dziecko wraca do zdrowia, ponownie osiągając masę urodzeniową. Noworodek, który przebywa z matką na oddziale położniczym, jest karmiony na żądanie, odpowiednio przywiązuje się do piersi i opróżnia piersi (lub piersi), traci mniejszą wagę, szybciej wraca do zdrowia i czasami przybiera na wadze oraz ponad 1000 g w pierwszym miesiącu.

Jeśli matka jest karmiona piersią o ustalonej godzinie (co 3 godziny), nie jest karmiona piersią w nocy, istnieje ryzyko odwodnienia, dlatego często otrzymuje dodatek mleka w proszku. Ta praktyka, tak powszechna w większości szpitali w Rumunii, doprowadziła do powszechnego przekonania, w tym wśród personelu medycznego, że matka nie może zapewnić swojemu dziecku niezbędnego jedzenia, dopóki nie pojawi się mleko. Imitacja! Żołądek dziecka jest bardzo mały, jego potrzeby są niskie, a siara ma zapewnić niezbędne jedzenie w pierwszych dniach.

Po powrocie do domu matki mogą napotkać różne problemy. Jeśli nie pozostaną z dzieckiem w pokoju, czasami nie będą w stanie rozpoznać oznak głodu. Trudno będzie im znaleźć właściwą pozycję do karmienia piersią. Będą wyczerpani harmonogramem dziecka i zestresowani małymi rzeczami w jego ewolucji. Po tygodniu zważą dziecko na innej skali i mogą wystąpić błędy obliczeniowe, które spowodują, że matka doda mleko w proszku.

Prostym sposobem sprawdzenia, czy dziecko karmi wystarczająco dużo, jest policzenie stolca (2-3 stolce dziennie). Wygląd stolca jest również ważny: w ciągu pierwszych dwóch dni dziecko eliminuje smółkę, stolec złożony z substancji zgromadzonych w jelicie podczas ciąży. Mekonium jest ciemnobrązowy do czarnego. Od trzeciego dnia stolec staje się jaśniejszy, gdy dziecko otrzymuje więcej mleka. Około czwartego dnia stolec ma normalny wygląd stołka na piersi, tj. Miękki, żółtawy (w kolorze musztardy), prawdopodobnie z drobnymi ziarnami zwanymi chrząkami, zbudowanymi z cząstek tłuszczu. Krzesło dziecka wyłącznie karmionego piersią może mieć różne aspekty i częstotliwość. Jeśli jednak stolec dziecka wygląda jak smółka czwartego dnia, powinien zostać oceniony przez konsultanta laktacyjnego lub pediatrę. W kolejnych dniach, do 3-4 tygodni życia, noworodek powinien mieć co najmniej jeden stołek dziennie. Jeśli stolce występują rzadziej, mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości mleka i powinny zostać ocenione przez konsultanta laktacyjnego. Jeśli nadal oddaje mocz w normalnych ilościach, prawdopodobnie je wystarczająco dużo, ale dobrze jest, aby konsultant zauważył przyssawkę.

Mokre pieluchy są również wskaźnikiem ilości spożywanego mleka. Zwykle po przybyciu mleka dziecko karmione wyłącznie piersią powinno napełniać 6 pieluszek dziennie. Pieluchy powinny być ciężkie, a nie tylko mokre, a mocz powinien być prawie bezbarwny, tylko trochę żółty. Niemowlę, które nie oddaje wystarczającej ilości moczu, należy poddać ocenie w klinice karmienia piersią. Żółty lub pomarańczowy mocz od pierwszych dni jest normalny, ale należy sprawdzić prawidłowe zamocowanie piersi i transfer mleka.

Istnieją pewne techniki, które są używane dość często, ale które mogą być błędne, a następnie radzę NIE brać ich pod uwagę:

uczucie pełności piersi lub jej brak
dziecko śpi przez wiele godzin, nie budząc się, by ssać
dziecko płacze po ssaniu
po ssaniu piersi dziecko otrzymuje butelkę mleka w proszku i opróżnia ją
czas spędzony na piersi lub częstotliwość posiłków
ilość mleka, którą matka może wydoić.
Tak więc, jeśli chcesz upewnić się, że ma optymalny przyrost masy ciała, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do ilości mleka, które otrzymuje twoje dziecko, lub jeśli masz ochotę podać jej butelkę mleka w proszku, poszukaj konsultanta ds. Laktacji, który mogę ci doradzić. Łatwiej jest zapobiegać niż interweniować, gdy dziecko przyzwyczai się do butelki i zmniejszy się wydzielanie mleka przez matkę.

Комментариев нет:

Отправить комментарий