вторник, 12 мая 2020 г.

Zablokowane kanały


Gruczoł mleczny składa się z grup komórek produkujących mleko zwanych pęcherzykami płucnymi. Są one wlewane do przewodów lub przewodów mlecznych, a następnie usuwane na zewnątrz piersi, do sutka, przez kilka otworów.

Produkcja mleka odbywa się na stałe, ale z różną intensywnością, jest wyższa, gdy piersi są opróżniane przez ssanie lub dojenie, i niższa, gdy piersi są pełne mleka.

Mleko matki zwykle pojawia się, gdy dziecko jest karmione piersią lub gdy matka doje mleko (ręcznie lub za pomocą pompy), a mleko jest uwalniane za pomocą hormonu oksytocyny.

Czasami przepływ mleka przez jeden z przewodów mlecznych może być trudny. Kanał ten jest albo ściskany z zewnątrz, na przykład przez spanie matki na brzuchu, albo przez zbyt mały i ściskający stanik. Lub przepływ może być niemożliwy z powodu pojawienia się mlecznej perły na sutku. Lub zapalenie kanału, które prowadzi do pogrubienia jego ścian, a tym samym do niemożności przepływu mleka przez nie. A istnienie pęknięć, tj. Ran na sutku, może utrudniać przepływ mleka przez niektóre kanały mleczne.

Unikaj silnego ucisku na piersi, na przykład ciasnych ubrań lub guzków na piersi (dziecko stojące, śpiące na brzuchu,…);
Karmić dziecko piersią tak często, jak to możliwe i z jak największej liczby różnych pozycji. Siła ssąca nie jest równa w różnych obszarach jamy ustnej dziecka, ani nie znamy dokładnej ścieżki każdego kanału przez pierś, więc dobrze jest zmieniać pozycję ssania: huśtawka, futbol amerykański, leżenie w łóżku, a nawet matka na 4 łapach, nad dzieckiem siedzącym na łóżku. Matka może delikatnie masować twardy obszar lub wykonywać uciśnięcia piersi podczas ssania.
Jeśli matka jest przyzwyczajona do dojenia piersi, wskazane byłoby pogrubienie sesji dojenia.
Im częściej opróżniamy piersi, tym mniej odczuwamy dyskomfort. Gdy pierś napełnia się mlekiem, zablokowany obszar staje się coraz bardziej bolesny.
Przed ssaniem lub dojeniem możemy zastosować ciepłe kompresy na piersi przez 15-20 minut lub wykonać masaż piersi, delikatny masaż, który nie powoduje bólu. Należy to zrobić z obszaru z zablokowanym kanałem do sutka. Manewry te mają na celu doprowadzenie hormonu oksytocyny, który pomaga uwolnić mleko.
Aby uniknąć gromadzenia się dużej ilości mleka w piersi, możemy zastosować po wyssaniu zimnych okładów, które również mają rolę zmniejszania miejscowego stanu zapalnego.
Jeśli matka karmi piersią przy obu posiłkach, zaleca się rozpoczęcie karmienia piersią od chorej piersi. Jeśli karmi piersią od jednej piersi do jednej tabeli, może zapewnić tylko zmienioną chorobowo pierś, a druga zostanie odciągnięta lub ręcznie dojenia.
Czasami przyczyną blokady jest perła mleka, którą omawiamy osobno w dedykowanym artykule.
Jeśli blokada została spowodowana pęknięciem, musimy upewnić się, że przywiązanie jest prawidłowe, abyśmy mogli jak najszybciej wyleczyć rany.
Należy zauważyć, że kanał nie zostanie natychmiast odblokowany, sukces matki może potrwać kilka godzin.

Te niedrożności przewodów mlecznych budzą wielki niepokój matki, ponieważ są bolesne, ponieważ mleko mocno wypływa z dotkniętej piersi, ponieważ być może dziecko będzie nieszczęśliwe po ssaniu i ponieważ może nie być w stanie odblokować od pierwszych manewrów. pierś.

Jeśli sytuacja utrzymuje się przez kilka dni, należy skontaktować się z konsultantem laktacyjnym.

Комментариев нет:

Отправить комментарий