пятница, 5 июля 2019 г.

СТЕНТУВАННЯ СУДИН ГОЛОВНОГО МОЗКУ.


Стентування судин голови. Все, що Ви хотіли знати.

 "Ви збираєтеся поставити її мені в голову? Як вона буде там триматися? Чи можна буде робити рентген-знімки? Чи буде боліти, коли рухатиму голову? " - це неповний перелік питань, які часто задають пацієнти, вперше дізнавшись про стентування.

Здавалося, що це з наукової фантастики. Але все вірно - стенти рятують життя.

Нейрохірурги, медсестри, неврологи, терапевти часто стикаються з питаннями, які їм давно зрозумілі.

Ми викладемо простою мовою найчастіші питання, що виникають у пацієнтів та їх близьких.

В загальному, стенти ставлять в двох випадках:1.       Звуження судин;2.       Мозкові аневризми (зміна щільності та товщини судинної стінки). Звуження або повне закриття судин головного мозку.

Найчастіше звуження обумовлене атеросклерозом і накопиченням жиру в вигляді бляшок в кровоносних судинах. Коли таких бляшок багато - утворюються тромби. Отже судина блокується. Кров не поступає у певні відділи головного мозку. Мозкова аневризма - це наявність ослабленої стінки судини. Причини можуть бути різні: хвороба, травма, пухлина або вроджений дефект. Розрив стінки може призвести до тяжких наслідків або смерті.

Коли судина розривається, кров потрапляє в простір між кістками черепу і мозку (субарахноїдальна кровотеча) або може призвести до набряку головного мозку.

Операція робиться під контролем ангіограма (рентген - апарат, де в режимі реального часу можна бачити судини) через велику судину вводять катетер (тонка трубочка, де знаходиться система доставки стенту). Воно чимось схоже на метрополітен. Вагони метро - інструмент доставки стенту. Лінії метро - катетер. Люди всередині - стенти. Сам стент має вигляд сітчатої трубки. Коли лікар через катетер доставив стент на місце, він розкривається і відкриває просвіт судини. Все це бачить лікар за допомогою ангіограма.


Все це гарно виглядає на великих судинах. В головному ж мозку судини дуже дрібні, мають багато вигинів та поворотів. Тому для якісних маніпуляцій потрібно знання та «золоті руки». Крім того, під час маніпуляції судина може розірватися в будь - який час. Причина: стінка слабка, кальцифікація тощо. В такому випадку напоготові має бути бригада нейрохірургів, яка швидко усуне проблему хірургічним шляхом.

Для лікування атеросклерозу сонних артерій або внутрішньочерепних артерій часто використовують стентування з ангіопластикою.

Стент - це сітчастий об'єкт у вигляді трубки, що складається з нітінол (нікель-титановий сплав). Розмір його малий: діаметр від 2 до 5 мм і довжина - від 10 до 20 мм.


Показами до встановлення стенту є неефективність медикаментозного лікування вкупі з важких внутрішньочерепним стенозом. Важким вважається стеноз, коли закрито 70% діаметру судини.

Після стентування можна робити рентгенографію та МРТ. Тим не менш перед цими дослідженнями, пацієнти повинні проконсультувати зі своїм лікарем, щоб підтвердити тип стенту і напруженість поля МРТ.

Як і кожна маніпуляція, стентування може мати ускладнення:

·         Пошкодження інтими судини
·         Пошкодження стінки судини, і як наслідок - кровотеча
·         Повторний інсульт
·         Закупорка артерії
Деякі стенти покриті спеціальними лікарськими препаратами, що виділяються під час знаходження всередині судини. Їх називають стенти з покриттям.

В будь - якому випадку щодо цих питань радимося звертатися до нас або до Вашого лікуючого лікаря.

Комментариев нет:

Отправить комментарий