пятница, 5 июля 2019 г.

РОЗРИВ ХРЕСТОПОДІБНОЇ ЗВ’ЯЗКИ. ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ.


«Катався на лижах і пошкодив коліно»
«Грав в футбол і пошкодив коліно»
«Йшла за покупками, впала і пошкодила коліно»
Це лише три з десятків сценаріїв причини травми колінного суглобу. А розрив схрещених зв'язок - одна з найважчих та найпоширеніших травм коліна.
Схрещені зв'язки. Мало хто з неспеціалістів знає про наявність передньої та задньої схрещених зв'язок, поперечну зв'язку коліна, тощо. А вони є одною з частин, що надає нашому коліну можливість бути в тому положенні, яке хочемо ми.


Найчастіше розрив схрещених зв'язок відбувається під час тренувань з боротьби, занять ігровими видами спорту (футбол, баскетбол, гандбол та інш.) та лижними видами спорту, але цілком можливо ушкодити передню схрещену зв'язку і при звичайній побутовій травмі. Задня схрещена зв'язка ушкоджується при набагато значнішій травмі, наприклад в ДТП. Найчастіше в половині випадків ушкодження передньої та задньої схрещених зв'язок поєднується з ушкодженням інших структур колінного суглоба (менісків, інших зв'язок, суглобового хряща, нервів).


Ушкодження зв'язок колінного суглоба призводить до «хвороби», що має назву - нестабільність колінного суглоба.
Є кілька видів нестабільності залежно від стадій:
1.    Гостра нестабільність - від моменту травми до 10-14 доби
2.    Підгостра нестабільність - від другого тижня до восьмого тижня
3.    Хронічна нестабільність - після двох місяців з моменту травми
В гострий період неможливо при огляді встановити точно діагноз. Зазвичай, це біль, порушення функції ноги, підвищення місцевої температури, почервоніння та набряк колінного суглоба, також може турбувати відчуття нестійкості кінцівки.
Діагностика:
·         МРТ (магнітно-резонансна томографія) колінного суглобу.
·         Рентгенографія колінного суглобу;
·         Сонографія (ультразвукове дослідження) колінного суглобу.
В підгострому періоді відбуваються процеси рубцювання ушкоджених тканин, біль поступово зменшується, та поступово зникають усі інші симптоми запалення і процес переходить в хронічну стадію.
Симптоми хронічної стадії пошкодження схрещених зв'язок:
·         Нестійкість колінного суглобу
·         Інколи набряк суглобу
·         Біль в певні періоди


Тактика лікування ушкоджень схрещених зв'язок - це предмет дискусій багатьох поколінь ортопедів.
Головне питання: треба чи не треба оперувати таких пацієнтів? Якщо треба оперувати, то що робити: зшивати ушкоджену зв'язку чи робити пластику ( тобто заміщувати чимось іншим)?
На мій погляд головним питанням є питання: КОЛИ РОБИТИ ПЛАСТИКУ СХРЕЩЕННОЇ ЗВ'ЯЗКИ? Виходячи з багаторічного власного досвіду лікування таких хворих за різними методиками, пропоную таку тактику.

Комментариев нет:

Отправка комментария